Výjimečný webinář s Martinem Thámem >>> O otužování, Wim Hof metodě a ženském zdraví <<< vysíláme 24.8.

(Ne)plodnost a IVF

První srpnový víkend r. 2018 jsem věnovala nastudování pro mě velmi ožehavého tématu – Neplodnost a IVF pomocí konstelačních systémů.

Víkend pod vedením Jana Bílého, lektora rodinných konstelací a Radky Tomáškové, lektorky Mojžíšové metody, mě přitáhl hlavně kvůli mým klientkám, kterých se toto téma týká. A v neposlední řadě i proto, že jsem toužila Jana poznat osobně a nacítit se na jeho způsob práce s klienty.

Co konstelace jsou, k čemu se používají a jak probíhají, se můžete podrobně dočíst zde.

rodinné konstelace

Kdo se účastnil

Sešla se nás skupina 18 stabilních účastníků a na sobotu přibyly ještě dvě ženy. Mile mě překvapilo, že se účastnilo i pět mužů, z nichž jeden přišel sám, i když manželka nemohla. To je pro mě velká naděje toho, že se problematika tohoto tématu dostává do zájmu nejen žen, ale i mužů.

„Protože po pravdě je to tak, že se neplodnost a IVF netýká jen nás žen, ale i samotných mužů. Celého lidstva.“

Takže přítomny byly páry úplně bezdětné, páry, kde měl jeden z páru děti z předchozích vztahů i samotné ženy, které po dítěti touží, ale nemají vhodného partnera, ženy – matky dětí počatých pomocí metody IVF, i ženy, které nikdy neměly s otěhotněním problém, nebo ženy, které již za sebou mají cestu skrze zdánlivou neplodnost až k vytouženému dítěti. Viděla jsem milující babičky, tetu, která neví, zda vlastní děti chce a viděla jsem i sebe jako ženu, která to vše zažívá i prožívá jak zvenčí tak uvnitř.

Co jsme do společného kruhu přinesli

Vyvstala témata jako:

  • „chtít vs. nechtít děti“,
  • „jak odolat vlivu gynekologů a okolí“,
  • „proč já nemohu a všechny moje kamarádky ano“,
  • „čím lze nahradit mateřskou roli“,
  • „silná touha po dítěti“,
  • „pomalé a líné spermie“,
  • „přijetí sebe sama i svých předků“

V každém z témat jsem našla kus svého příběhu a celý víkend na mě teď působí jako jeden celek.

Ovšem, nejela jsem na tuto událost kvůli sobě! Ale kvůli svému poslání.

Globální konstelace na neplodnost a IVF

Postavili jsme tedy s Janem tzv. Globální konstelaci na neplodnost a IVF:

Co přináší IVF pro nás jako lidstvo?

Na začátek jsme postavili do systému mě, jako průvodkyni žen, Matku ZemiIVF.

Matka Zem stála Průvodkyni za zády, IVF vpravo, několik metrů od nich.

IVF cítí velkou slabost, usedá k zemi, podobá se malému slabému „cosi“. Průvodkyně jej uklidní slovy „I ty sem patříš“ s čímž jsem se chvilku z pozice pozorovatele sebe sama prala. Ovšem Matku Zem IVF vůbec nezajímalo, ani se na něj nedívala a soustředila se na svou vnitřní sílu. Obešla Průvodkyni a posadila si ji k nohám „Zůstaň u mě, já tě ochráním“ pravila Matka Zem směrem k Průvodkyni.

Konstelace se rozrůstá

Po té nastala potřeba přidat další role. Jan zvolil velmi zajímavou metodu výběru. Každý ze zbylých účastníků měl možnost vcítit se do role, kterou považoval za součást systému a vyřkl své jméno nahlas. Byl-li přijat alespoň jedním z již stávajících členů systému, přidal se a postavil se dle svého nacítění do situace. Již delší dobu se nedočkavě hlásila o slovo Přirozená neplodnost, která byla Průvodkyní bez váhání přijata. Ano, toto už se mnou rezonovalo, jelikož to považuji za pojem v naši společnosti zapomenutý.

Na řadu přišel Ženský princip, přijat Matkou Zemí. Dále Plodnost překvapivě přijata od IVF. A nečekaně byl vyzván k účasti i sám Bůh.

konstelace1

Ženský princip se nejvíce zajímal o Přirozenou neplodnost, působilo to na mě přesně tak, že sám ženský princip v lidském světě postrádá ono láskyplné přijetí možnosti, že někdo může být přirozeně neplodný. Připomnělo mi to vymírání rodů z historie – vymřeli po meči, či po přeslici.

Ovšem Plodnost neměla možnost dostat se k Matce Zemi. A tak je IVF vyzváno, aby pravilo směrem k Ženskému principu, Bohu, Neplodnosti, PlodnostiPrůvodkyni, že je tu ten nejmenší z nich (rozuměj, že se ve společnosti objevil historicky jako poslední).

„Jsem tu ten nejmenší z vás“ pravil a já měla pocit, jakoby vznikl jen proto, že musí, aby lidstvo nevymřelo.

V jednom momentu jsem viděla, jak se Ženský princip klaní před Neplodností, netuším ovšem, zda to bylo tíhou na něj vloženou obecným nepřijetím ve světě, nebo zda si byl Ženský princip tak moc vědom vážnosti a důležitosti i této možnosti pro lidstvo.

Po chvíli byla vyzvána Průvodkyně, aby promluvila k Bohu „Je fajn, že jsi tak velký.“ a v tu chvíli jsem si všimla, jak spojení Ženského principuNeplodností oslabuje.

O slovo se hlásí další role

Přichází Smrt, která se zlobí na Boha, že jí nedovolí konat. Má chuť nás všechny smést z povrchu zemského, ulevit Matce Zemi. Přibývá mnou dlouho očekávaný Mužský principNový život-dítě.

konstelace_2

 

V okamžiku, kdy nastoupí Mužský princip, začíná být v konstelaci malinko dusno. Najednou je vidět, co Matku Zemi popuzuje, odmítá jej přijmout blíž a má tendenci chránit Ženský principPlodnost. Mužský princip při zření IVF značně znepokojí a přechází až do agrese. V jednu chvíli jsem se opravdu obávala, zda představitel Mužského principu skočí IVF po krku. Ani Matka Země stále nesdílí s IVF sympatie a prakticky jej ignoruje. Naproti tomu Bůh je ten, který ho přijímá. Jeví se tedy tak, že je se svým dílem spokojen.

Když se systém po příchodu nových rolí ustálí, Plodnost zažívá pocit smutku a zklamání, jelikož vidí Nový život schovaný za IVF. Velká Matka stále razantně odmítá přijmout Mužský princip, nechce mu dovolit se ani na kousek přiblížit. Odmítá i IVF, což způsobí, že Přirozená neplodnost začíná inklinovat k IVF.

Kořeny

Do systému je přivolána další role, tentokrát jsou to Kořeny.

konstelace3

Ženský princip odmítá Nový životIVF, cítí se ohrožen. Systém se opět hýbe, Kořeny se staví za Ženský princip a ten k sobě přijme Přirozenou neplodnost.

Neplodnost pocítí smutek po Plodnosti a snaží se ji přilákat do tohoto kruhu slovy „Chybíš mi“ . Po dalším přesunu všech rolí systém vypadá tak, že Kořeny spojily ŽenskýMužský princip, NeplodnostPlodnost. Nový život se odmítá přidat kvůli neshodám Matky ZeměMužským principem.

konstelace4

Při konečném sdílení vyšlo ještě najevo, že Plodnost nemohla jít k Novému životu, jelikož necítila podporu Mužského principu. Plodnost byla ve skutečnosti plně vnímána pouze Přirozenou neplodností, která na druhou stranu cítila zodpovědnost za IVF.

A jak to na mě působilo vcelku?

Domnívám se, že hlavním důvodem, proč se lidstvu nedaří přirozená reprodukce je, že převládá mužský princip na zemi. V nás lidech. Ale pozor! Mužský princip, to nejsou muži. A ženský princip nejsou ženy. Jsou to energie v nás, každý v sobě máme kousek toho i toho (více to rozebírám v kurzu o cykličnosti). Ovšem rozhoduje, co převládá. A jak sama již dlouho tvrdím, nerovnováha těchto principů v nás je problém a žene nás do záhuby. V ženách převládá princip mužský – Karel. A mužům jaksi nezbývá než se ztotožnit více se svou vnitřní ženou. Velká Matka tuto naši disharmonii vnímá jako nebezpečnou, a proto jí razantně odmítá.

A po příjezdu domů se mnou zarezonovala ještě jedna myšlenka, která se možná nebude všem líbit, ale přijde mi jako poměrně logická. Téma, které se na semináři hodně objevovalo bylo LPĚNÍ, a toto téma vidím často i v Poradně. Dítě za každou cenu, bez dítěte není život, jinak nebudu šťastná/šťastný. Konzum….ano konzum. Oni mají, my bychom taky měli mít. Setkáváte se s tím taky? Na mnohých sezeních se dozvídám, že pár ve skutečnosti až tak netouží po dítěti, ale po tom zapadnout, splnit očekávání rodiny, okolí, systému, nebo dokonce zalepit vztah. Často také vídám modely, kde to „vytoužené“ dítě štěstí do rodiny nepřináší, ba naopak, ukazuje rodině, jak na tom ve skutečnosti je.

Možná je opravdu přirozená neplodnost tématem pro dnešní lidstvo. Možná nás právě ta přivádí k vědomějšímu životu, přístupu k našim tělům, duším i duši Velké Matky.

S úctou
Vaše Gabriela

P.S.: Dalším takovým tématům nejen z pohledu psychosomatiky se věnuji každý měsíc na webináři v rámci svého online KLUBu. Pokud vás taková témata zajímají, můžete se do KLUBu přidat. Najdete tam i témata z minulých měsíců.

© Veškerá práva na uvedené informace jsou vyhrazena - více informací viz Prohlášení o autorských právech. Děkuji Vám, že spolu s citací uvádíte i odkaz na zdroj informací na mém webu www.gabrielatuatti.cz.

Gabriela Tuatti
Mou láskou jsou bylinky, které sama pěstuji, sbírám a připravuji z nich tinktury a jiné bylinné přípravky. Zaměřuji se především na ženské zdravotní problémy. Sama jsem překonala podle lékařů nevyléčitelnou nemoc zvanou endometrióza a nyní provázím ženy na jejich cestě ke zdraví a vysněnému těhotenství např. programem Zdravá žena. Jsem také spolu-autorkou Online školy Láskou lůno léčiti pro ženy s endometriózou a dalšími nemocemi lůna.

Chcete dostávat pravidelně informace o nových článcích na blogu? Klikněte na tlačítko a žádná novinka vám neuteče.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů