Bylinkové mýty: Kdy a kde byliny sbírat

Tímto prvním příspěvkem na blogu bych vás tu chtěla nejen přivítat a poděkovat za vaši přízeň, ale hlavně upozornit na něco, co se vám při čtení dalších článků bude určitě hodit.

Jde o bylinkové mýty

To jsou, prosím pěkně, informace, které vznikly předáváním z laika na laika. Asi tak bych to popsala. V dnešní době většina z vás hledá informace na internetu a tak nějak se časem stalo pravidlem, co je psáno, to je dáno, a to především na Facebooku a v jeho diskuzích. To bohužel ale působí absolutní dezinformovanost lidí, kteří by se o bylinkách, jejich přípravě, skladování a podobně rádi dozvěděli víc.

Pokusím se vás tedy seznámit zde s těmi nejčastějšími mýty ze světa bylin a jejich užívání. A nejen to, já vám je tu popíšu i správně.

Sbírání bylin při měsíčku

První takový mýtus, který mi přišel na mysl, je ten, který praví, že bylinky se mají sbírat v noci za úplňku. Plná luna je sice dnem, kdy byliny obsahují nejvíce účinných látek a k tomu ještě nějaké ty „magické přísady“, ale to neznamená, že budete bylinky potmě hledat někde na loukách. Měsíc, jak jistě víte, nebývá v úplňku jen v noci, jako tomu je třeba dnes, kdy dozrává ve stejný čas, jako se narodil můj syn, a to v 23:42 hodin. Tento čas se každý měsíc mění. Takže co tím chtěli ti staří bylinkáři říci? No, že tento den je nejvhodnějším pro sběr bylin. Nikoli noc, kdy se můžete často splést. Takže sbírejte byliny za úplňku, sbírat je můžete dokonce i den před i den po. Ale za plného světla a vědomí toho, co sbíráte, prosím.

Byliny je možné sbírat kdekoliv

Dalším mýtem mě inspirovala jedna účastnice mého kurzu v Praze, která mě ujišťovala, že už deset let sbírá ginkgo a lipový květ v Riegrech a báječně jí prospívá. Dovolila bych si toto mínění, že nezáleží na tom, kde bylinky sbíráte, vyvrátit. Riegrovy sady konkrétně jsou místem, kde se denně venčí stovky, ne-li tisíce psů. Každý ten strom má kořenový val naložený v psí moči. Mám pokračovat? Asi není třeba.

Tak tedy, dobře si vybírejte místa, kde budete své bylinky sbírat, abyste je nemuseli po přinesení domů omývat, abyste si byli jisti, že bylinky, které užíváte, jsou opravdu plné léčivých složek, a v neposlední řadě, abyste tato „nemocná místa“ neokrádali o jediný dotek přírody, která je léčí. Vyhýbejte se blízkosti cest, kolejí, fabrik, firem, parkovišť, vyhýbejte se i břehům řek, na kterých sídlí nějaké čističky odpadních vod nebo firmy na výrobu čehokoli. Zkrátka a dobře, udělejte si výlet do přírody, někam, kde není živáčka a kde si nemusíte dělat starosti s tím, čím jsou ty bylinky vlastně živené z okolního světa. Naše zemička je krásná, zelená, plná léčiv a lásky.

Příprava bylinkového čaje

Dnešní díl ukončíme tím nejzásadnějším mýtem v oblasti přípravy bylinných čajů. Čaje, prosím, nikdy nevařte. Příprava bylinného čaje, aby pro vás obsahoval všechny flavonoidy, třísloviny atd., kvůli kterým to pijete, musí být opravdu svědomitá, prováděná s citem a láskou. To znamená, že když vím, že uslintaný dudlík, abych ho zbavila všech bakterií, musím vařit ve vodě, nebudu to stejné dělat bylince, která se syntetickému silikonu nemůže rovnat, a tudíž ani tento proces ve zdraví přežít. Hitem posledních let je Vitariánství / raw vegan stravování. V jednom jim musím dát za pravdu, a to že pokud chceme přijímat stravu pestrou na vitamíny a účinné látky, není možné ji vařit/dezinfikovat.

Jsou dva možné postupy, jak správně připravit čaj tak, aby léčil. Ten první je delší, zato mnohem účinnější. Bylinky naložte na 24 hodin do studené odstáté, ideálně šungitové vody, a potom výluh užívejte studený. Nebo zalijte bylinky vodou o teplotě max. 80 stupňů Celsia a macerujte 5 minut.
Vařit lze pouze plody, kořeny a kůry rostlin, aby se z nich uvolnily účinné látky.

Ano, já vím, internet je plný různých rad, ale to neznamená, že jsou správné.

Děkuji, že se zajímáte o svět těchto nádherných bytostí, protože i rostliny mají svou duši, řeč, pohyb, cykly…

S úctou
Vaše Gabriela

Mou láskou jsou bylinky, které sama pěstuji, sbírám a připravuji z nich tinktury a jiné bylinné přípravky. Zaměřuji se především na ženské zdravotní problémy. Sama jsem překonala podle lékařů nevyléčitelnou nemoc zvanou endometrióza a nyní provázím ženy na jejich cestě ke zdraví a vysněnému těhotenství např. na pobytech na ostrově Gozo. Jsem také autorkou doplňku NATUR ENDO pro harmonizaci ženského hormonálního cyklu.

Chcete dostávat pravidelně informace o nových článcích na blogu? Klikněte na tlačítko a žádná novinka vám neuteče.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů