Tibi krystalky zlepší nejen vaše trávení

Chci se s vámi podělit o další kostičku do skládačky zdravého lůna, která si tento rok našla cestu do naší rodiny. Jde o Tibi krystalky, které fermentací vyrábějí tzv. vodní kefír. A mě opravdu hodně baví zkoušet různé nové kombinace kefírů, kterým doma říkáme „limonádka“.

Co jsou Tibi krystalky

Tibíci jsou malá bílá zrnka řas osídlená bakteriemi a kvasinkami podobnými těm, které máme my lidé ve svém střevě (zejména Lactobacillus a Streptococcus). Jejich původ není znám, ale pěstují se a předávají mezi lidmi už opravdu hodně dlouho. Dokonce se Tibi krystalky v historii předávaly z generace na generaci jako dědictví, které rodu zajišťovalo zdraví. Proto se nesměly prodávat, ale jen darovat. Pokud by vás zaujala domácí výroba, můžete využít nabídek k darování třeba ve FB skupině Inzece – tibetská houba, tibi, kombucha, GBP

Fermentovaný nápoj zvaný Vodní kefír

Vodní kefír je vlastně přírodní probiotikum, které pomáhá správnému osídlení střev. Bohatě stačí sklenička nápoje denně. O střevním mikrobiomu, mikroutech jste už určitě ode mě slyšeli. Kvalita mikrobiomu má opravdu zásadní vliv na naše trávení, ale i na imunitu, náladu (je prokázáno, že deprese souvisí se stavem střevního osídlení) a také na hormonální rovnováhu v těle.

Tibíci ze sladkého nálevu vyrábějí kvašením lahodný jemně perlivý nápoj. Cukrem, i tím ovocným, se Tibíci živí! A v závislosti na okolní teplotě postupně nápoj kvasí až do požadované chutě. Pokud byste kvasili déle, bude v nápoji míň zbytkového cukru, ale víc alkoholu a může chutnat v lepším případě jako šampaňské, nebo cider, v horším případě jako ocet.

Během fermentace se dají přidávat různé kousky ovoce a také mé oblíbené bylinky. Vznikají tak desítky rozmanitých chutí plných účinných látek z bylin.

Jak se do lesa volá

Když tak o nich přemýšlím, vidím velkou paralelu v péči o Tibíky a v péči o mikrouty ve střevech. Pokud byste jen vzali Tibi krystalky a nevěděli o nich vůbec nic, napustili jim kohoutkovou chlorovanou vodu, nasypali cukr, zamíchali lžící a čekali, že budou fermentovat, asi byste moc vodního kefíru nevyrobili. Za pár týdnů už by krystalky nerostly a netvořily kefír vůbec.

Čemu se při výrobě vodního kefíru vyhnout:

  • chlorované vodě – chlór zastavuje fermentaci a množení bakterií, i těch prospěšných! (používejte pramenitou či šungitovou vodu, nebo aspoň odstátou či převařenou kohoutkovou vodu)

  • kovovým nástrojům – kov krystalky vyloženě nesnáší (používejte dřevěné nástroje a plastové sítko nebo plátýnko)

  • sušenému sířenému ovoci – nejlepší je používat sušené ovoce, které si sušíte sami, takže víte, že neobsahuje žádné chemikálie, ani oleje, které se běžně na konzervaci ovoce používají

  • výhradně bílému cukru – cukrem se sice krystalky živí, ale přeci jen zbytkový cukr v nápoji trochu zůstává a dostává se do vašich střev (záleží na tom v jaké fázi fermentaci zastavíte a limonádku vypijete). Krystalky navíc k růstu a prospívání potřebují také minerální látky a pokud nemáte vyloženě minerální vodu, minerály jim můžete dodávat v třtinovém cukru, panele či melase. Můžete také jednou za čas vyčerpané krystalky nechat v Magnézii nebo v nálevu z himálajské soli.

Za tuhle péči se vám odmění. Stejně se vám odmění i střeva, pokud nepijete chlorovanou vodu, nejíte polotovary a dochucovadla s konzervanty, vyvarujete se chemicky ošetřené zelenině/ovoci a třem bílým jedům.

Stravu nejen v zimě doporučuji doplnit dalšími fermentovanými potravinami – pickles, domácím kysaným zelím, nebo třeba kombuchou. Pokud vůbec nevíte, jak s fermentací začít, úplného a vyčerpávajícího průvodce včetně řešení všech možných chyb, kterým je fajn se vyhnout, najdete třeba v tomto kurzu o fermentaci od Štěpána a Melanie Matějkových ze Síly pro život.

S láskou
Vaše Gabriela

© Veškerá práva na uvedené informace jsou vyhrazena - více informací viz Prohlášení o autorských právech. Děkuji Vám, že spolu s citací uvádíte i odkaz na zdroj informací na mém webu www.gabrielatuatti.cz.

Gabriela Tuatti
Mou láskou jsou bylinky, které sama pěstuji, sbírám a připravuji z nich tinktury a jiné bylinné přípravky. Zaměřuji se především na ženské zdravotní problémy. Sama jsem překonala podle lékařů nevyléčitelnou nemoc zvanou endometrióza a nyní provázím ženy na jejich cestě ke zdraví a vysněnému těhotenství např. na pobytech na ostrově Gozo. Jsem také autorkou doplňku NATUR ENDO pro harmonizaci ženského hormonálního cyklu.

Chcete dostávat pravidelně informace o nových článcích na blogu? Klikněte na tlačítko a žádná novinka vám neuteče.

Komentáře
  1. Kačka napsal:

    Dobrý den, mám tibi krystaly chvilku, ale zatím se jim daří. Limoška chutná i dětem, jen jsem se chtěla zeptat zda-li by se krystaly dali krmit i dextrózou?
    Moc děkuji za radu K.

    • Gabriela Tuatti napsal:

      Nikdy jsem to nezkoušela, ale jde o jednoduchý cukr známý jako hroznový cukr, takže je obsažen i v ovoci a teoreticky by to možné být mělo. Za zkoušku nic nedáte. Pokud v koupené dextróze nejsou nějaké chemické konzervanty, které by tibíky „zakonzervovaly“, mělo by to fungovat.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů