Endometrióza – psychosomatika, hygiena a ženské lůno

V prvním článku jsem se rozepsala o stravě ne-vhodné pro ženy s endometriózou. V druhém článku této série o prevenci endometriózy jsem psala o doplňcích stravy. Nakonec se musím zmínit ještě o možnostech prevence z hlediska hygieny ženských pohlavních orgánů a samozřejmě o psychosomatice.

Ekohygiena

Hygiena a péče o vaše lůno hraje také velkou roli.

Spodní prádlo

Výběr materiálu spodního prádla opravdu zvažte. Ne vše, co je sexy, je pro vás teď zdravé a vhodné. Stejně tak i prací prostředek, ve kterém perete své spodní prádlo by měl být maximálně šetrný a to minimálně k přírodě, natož tak k vašemu lůnu.

Menstruační pomůcky

V těsném závěsu za tím se pojí otázka menstruačních potřeb. Určitě nedoporučuji používat tampony a kalíšek. Kdyby bylo přirozené menstruační krev zadržovat, narodili bychom se s klokaní kapsou v lůně.

Zkoušela jsem menstruační kalíšek sama používat, ale po 6 měsích spokojeného užívání, se mi navzdory dokonalé stravě, pohybu i mentální práci udělala  3,5 cm cysta. Přestala jsem ho používat a cysta je za poslední půl rok pryč. Nyní se mi nejvíce osvědčuje volná menstruace, kterou ve své knize Cyklická žena zmiňuje také Miranda Grey. V případě, že cestuji, používám eko jednorázové vložky, nebo vložky látkové. Oblíbila jsem si také menstruační kalhotky.

Žena je cyklická

V neposlední řadě doporučuji přečíst si knihy Rudý měsíc nebo Cyklická žena a dozvědět se něco více o svém menstruačním cyklu, jeho souvislostech s lunou a fázemi měsíce.

Cyklická žena je ta, která je v pocitech, intuici, vnímání. Většina dnešních žen je spíše v energii výkonu, což je mužský princip a pokud ten u nás převládá, vytrácí se kontakt se svou vnitřní ženou, s intuicí, cykličností.

Pohyb

Protože vaše tělo potřebuje i správný pohyb a dech, osvědčilo se mi cvičení Pět tibeťanů, Mohendžodáro (cvičení, které přímo podporuje nastavení optimální hormonální hladiny v těle ženy) a pomalé joggové běhání.

Do každého dne je ale potřeba vnést mnohem více nejlépe jemného ženského pohybu.

Psychosomatické příčiny

„Endometrióza je nemoc z nedostatku sebelásky a sebehodnoty!“

U ženských problémů je příčina jasná. Chceš-li léčit lůno, musíš se „vrátit do lůna“, tam, kde začíná nový život, do mateřství. Tyto problémy mají téměř vždy zdroj ve špatných vztazích s ženskou linií – s maminkou, babičkou. Další problémy tkví v partnerských vztazích. Případně dalším aspektem ženských potíží je přijetí vlastní sexuality.

Každá jsme jiná, každá jsme zažila jiný příběh a jinak nás poznamenal. A ve vašem příběhu je vaše odpověď na cestu za zdravím. Já vám mohu nabídnout jen inspiraci a popřát svižný krok a spoustu elánu!

Na závěr bych vám všem chtěla dodat odvahu! Je to vše jen ve vaší hlavě a duši, a tam vidíte jen vy samy. Nebojte se tam nahlédnout a vyléčit se.

Dokážete to!

S láskou
Vaše Gabriela 

© Veškerá práva na uvedené informace jsou vyhrazena - více informací viz Prohlášení o autorských právech. Děkuji Vám, že spolu s citací uvádíte i odkaz na zdroj informací na mém webu www.gabrielatuatti.cz.

Gabriela Tuatti
Mou láskou jsou bylinky, které sama pěstuji, sbírám a připravuji z nich tinktury a jiné bylinné přípravky. Zaměřuji se především na ženské zdravotní problémy. Sama jsem překonala podle lékařů nevyléčitelnou nemoc zvanou endometrióza a nyní provázím ženy na jejich cestě ke zdraví a vysněnému těhotenství např. na pobytech na ostrově Gozo. Jsem také autorkou doplňku NATUR ENDO pro harmonizaci ženského hormonálního cyklu.

Chcete dostávat pravidelně informace o nových článcích na blogu? Klikněte na tlačítko a žádná novinka vám neuteče.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů