V minulém článku jsem se rozepsala o stravě ne-vhodné pro ženy s endometriózou. Dnes se dozvíte, jak můžete podpořit tělo při hojení zánětů a detoxikaci.
Při léčbě cyst a srůstů je zapotřebí posílit schopnost hojení a k tomu vám s láskou pomůže na železo velmi bohatá vojtěška se svým vitamínem K.
Aby vaše tělo dobře odbourávalo přebytečný estrogen, je na místě dostatečně doplnit vitamin E, který mimo jiné blahodárně působí proti srůstům.
Vzniku zánětu v těle a bolestem brání Omega 3 mastné kyseliny, které snižují bolest tak, že potlačují tvorbu látek, které v našem těle bolest vyvolávají. A také se píše v lékařských studiích, že brání uhnízdění endometriálních buněk mimo dělohu a zmírňuje menstruační bolesti. Najdete je například v oříšcích nebo pupalce, rybím oleji.
Většina z vás podstoupila nějakou hormonální léčbu endometriózy, s čímž jde bohužel neblaze ruku v ruce snížená funkce jater. Abyste svá játra posílily, doporučuji užívání oleje ze semen ostropestřce mariánského a rakytník, který navíc doplní vitamin C a posílí imunitu.
Lněné semínko by nemělo chybět ve vaší kuchyni! Kromě vitaminu E pozitivně ovlivňuje hladinu estrogenu a čistí trávící trakt.
Pro harmonizaci hormonálního cyklu se mi osvědčilo užívání Vitexu jehněčího (drmek), který výrazně snižuje výskyt cyst, myomů a endometrických cyst.
Regenerace sliznic je ve vašem stavu také velmi důležitá, a tak doporučuji kopřivu a přesličku, pití čajů a koupele. Detailně vše rozebírám v kurzu o bylinkách.
Velmi příjemné jsou teplé masáže nebo zábaly z ricinového oleje. Podporují funkci lymfatického systému, imunitu, detoxikaci organismu, eliminují zánět a velmi zdárně se osvědčují u žen při podpoře průchodnosti vejcovodů. O tělo stojí za to pečovat i pokud máte jizvy po operacích, abyste předešly srůstům a dalším komplikacím.
Často bývá napaden i močový měchýř a močové cesty, tady určitě pomůže zlatá lichořeřišnice.
Co se týče užívání bylin, chtěla bych upozornit, že pokud si necháváte někde doporučit bylinky, tinktury a čajové směsi, měly byste zvážit, jakou zkušenost ten člověk s endometriózou má. Velmi často za mnou chodí ženy s tím, že jim někdo doporučil KONTRYHEL a JETEL LUČNÍ a jak to poctivě užívají a je jim čím dál hůř. Obě zmíněné bylinky obsahují vysoké množství estrogenu. Kontryhel prokrvuje sliznici. Což ve zkratce znamená, že se endometrióza dobře nakrmila.
Bylinky, které jsou vhodné, si ideálně nechte napsat po osobní konzultaci nebo vás naučím si vybírat bylinky do vlastní směsi. Pro správný výběr hraje roli mnoho aspektů. Ty, které by vám neměly ublížit jsou: měsíček, řebříček, pupalka, mateřídouška, šalvěj, kopřiva, přeslička a pampeliška.
Osvědčilo se mi užívání výtažků z vilcacory, která eliminuje výskyt a šíření nežádoucích tkání v těle, sangre de drago k eliminaci estrogenu, drmek (vitex jehněčí) na posílení tvorby progesteronu. Kudzu, které podporuje činnost jater a mimo to i napomáhá v léčbě závislostí (na cukru, lepku, laktoze, alkoholu, cigaretách) a v neposlední řadě, díky své schopnosti stimulovat tvorbu dopaminu a serotoninu, hormonů štěstí, napomáhá v léčbě depresí, které jsou často s endometriózou spjaty, díky hormonální nerovnováze.
Upozorňuji, že vilcacora má abortivní účinky (může způsobit potrat), takže ji nedoporučuji v době snažení se o miminko.
V příštím díle nás čeká ještě preventivní péče o ženské lůno a pohled na somatiku endometriózy, což je stejně důležité, jako strava.
S láskou
Vaše Gabriela
P.S.: Stravě i doplňkům se podrobně věnujeme v dvoutýdenním kurzu o stravě pro ženy s nemocemi lůna. Pokud potřebujete provést úplnými začátky, čeká tam na vás i 14 denní startovací jídelníček (nově ve variantě jaro/léto a podzim/zima).
Chcete dostávat pravidelně informace o nových článcích na blogu? Klikněte na tlačítko a žádná novinka vám neuteče.