Endometrióza – prevence doplňky stravy a bylinami

V minulém článku jsem se rozepsala o stravě ne-vhodné pro ženy s endometriózou. Dnes se dozvíte, jak můžete podpořit tělo při hojení zánětů a detoxikaci.

Vitamíny a doplňky stravy

Vitamín K

Při léčbě cyst a srůstů je zapotřebí posílit schopnost hojení a k tomu je dobré zařadit do stravy zelenou a listovou zeleninu, která obsahuje vysoké množství vitamínu K.

Vitamín E a Omega 3

Aby vaše tělo dobře odbourávalo přebytečný estrogen, je na místě dostatečně doplnit vitamin E, který mimo jiné blahodárně působí proti srůstům.

Vzniku zánětu v těle a bolestem brání Omega 3 mastné kyseliny, které snižují bolest tak, že potlačují tvorbu látek, které v našem těle bolest vyvolávají. A také se píše v lékařských studiích, že brání uhnízdění endometriálních buněk mimo dělohu a zmírňuje menstruační bolesti. Najdete je například v oříšcích nebo pupalce, či rybím oleji.

Podpora jater

Většina z vás podstoupila nějakou hormonální léčbu endometriózy, s čímž jde bohužel neblaze ruku v ruce snížená funkce jater. Abyste svá játra posílily, doporučuji užívání oleje ze semen ostropestřce mariánskéhorakytník, který navíc doplní vitamin C a posílí imunitu.

Čištění trávicího traktu

Lněné semínko by nemělo chybět ve vaší kuchyni! Kromě vitaminu E pozitivně ovlivňuje hladinu estrogenu a čistí trávící trakt. Je to estrogenový adaptogen, to znamená, že v závislosti na tom, co tělo potřebuje odbourává estrogen, nebo ho doplňuje.

Harmonizace hormonálního cyklu

Pro harmonizaci hormonálního cyklu se mi osvědčilo užívání Divokého jamu (Wild Yam), který výrazně snižuje výskyt cyst, myomů a endometrických cyst tím, že působí jako fytoprogesteron. Působí tedy na hladinu progesteronu, protihráče estrogenu.

Regenerace sliznic

Regenerace sliznic je ve vašem stavu také velmi důležitá, a tak doporučuji kopřivu a přesličku, pití čajů a koupele.

Podpora lymfatického systému a detoxikace

Velmi příjemné jsou teplé masáže nebo zábaly z ricinového oleje. Podporují funkci lymfatického systému, imunitu, detoxikaci organismu, eliminují zánět a velmi zdárně se osvědčují u žen při podpoře průchodnosti vejcovodů. O tělo stojí za to pečovat i pokud máte jizvy po operacích, abyste předešly srůstům a dalším komplikacím.

Podpora močového systému

Často bývá napaden i močový měchýř a močové cesty, tady určitě pomůže skvělá lichořeřišnice.

Čemu se naopak vyhnout

Co se týče užívání bylin, chtěla bych upozornit, že pokud si necháváte někde doporučit bylinky, tinktury a čajové směsi, měly byste zvážit, jakou zkušenost ten člověk s endometriózou má. Velmi často za mnou chodí ženy s tím, že jim někdo doporučil KONTRYHEL, JETEL LUČNÍ a JEŘÁB PTAČÍ a jak to poctivě užívají a je jim čím dál hůř. Jetel a jeřáb obsahují vysoké množství fytoestrogenů. Kontryhel také obsahuje fytoestrogeny, ale hlavně prokrvuje sliznici, což ve zkratce znamená, že se endometrióza „dobře nakrmila“.

Bylinky, které jsou vhodné, si ideálně nechte napsat po osobní konzultaci nebo vás naučím si vybírat bylinky do vlastní směsi. Pro správný výběr hraje roli mnoho aspektů. Ty, které by vám neměly ublížit jsou: měsíček, řebříček, pupalka, mateřídouška, kopřiva, přeslička a pampeliška.

Mnou osvědčené doplňky

Osvědčilo se mi užívání výtažků z vilcacory, která eliminuje výskyt a šíření nežádoucích tkání v těle, sangre de drago k eliminaci estrogenu, divoký jam, známý také jako smldinec chlupatý (Wild Yam) na posílení tvorby progesteronu. Kudzu, které podporuje činnost jater a mimo to i napomáhá v léčbě závislostí (na cukru, lepku, laktóze, alkoholu, cigaretách) a v neposlední řadě, díky své schopnosti stimulovat tvorbu dopaminu a serotoninu, hormonů štěstí, napomáhá v léčbě depresí, které jsou často s endometriózou spjaty, díky hormonální nerovnováze.

Upozorňuji, že vilcacora má abortivní účinky (může způsobit potrat), takže ji nedoporučuji v době snažení se o miminko!

V příštím díle nás čeká ještě preventivní péče o ženské lůno a pohled na psychosomatiku endometriózy, což je stejně důležité, jako strava.

S láskou
Vaše Gabriela

P.S.: Doplňkům stravy jsem věnovala posledních několik let zkoumání. V roce 2023 jsem pro své klientky vytvořila doplněk NATUR ENDO pro harmonizaci hormonální cyklu.

© Veškerá práva na uvedené informace jsou vyhrazena - více informací viz Prohlášení o autorských právech. Děkuji Vám, že spolu s citací uvádíte i odkaz na zdroj informací na mém webu www.gabrielatuatti.cz.

Gabriela Tuatti
Mou láskou jsou bylinky, které sama pěstuji, sbírám a připravuji z nich tinktury a jiné bylinné přípravky. Zaměřuji se především na ženské zdravotní problémy. Sama jsem překonala podle lékařů nevyléčitelnou nemoc zvanou endometrióza a nyní provázím ženy na jejich cestě ke zdraví a vysněnému těhotenství např. na pobytech na ostrově Gozo. Jsem také autorkou doplňku NATUR ENDO pro harmonizaci ženského hormonálního cyklu.

Chcete dostávat pravidelně informace o nových článcích na blogu? Klikněte na tlačítko a žádná novinka vám neuteče.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů