Hormonální nerovnováha vs. harmonie

Záležitost nerovnováhy pohlavních hormonů se netýká jen nás žen, týká se i mužů. V obou případech počet lidí s potížemi, které provázejí hormonální nerovnováhu, v naší civilizované části světa stále přibývá. Je to téma pro mě dost alarmující, čím víc se do něho dostávám do větší hloubky. Nicméně v mém hledáčku jsou především ženy.

K čemu nám ty hormony jsou?

Hormony v těle jsou přenašeči informací směrem od centrálního řízení v mozku (hypotalamu) k jednotlivým orgánům. Hormony tedy ovlivňují chod opravdu celého těla. I hormony samy mezi sebou se ovlivňují anebo třeba jeden vzniká z druhého za působení dalších látek v těle. Podrobněji a věřím, že srozumitelně, vysvětluji endokrinní soustavu v úvodním webináři Jak porozumět ženským hormonům.

Jak se projevuje jejich nerovnováha

Pokud se zaměřím jen na ženské hormony (estrogen, progesteron a testosteron) a jen v období, kdy je žena plodná, pak velmi časté jsou projevy jako:

  • silné krvácení nebo krvácení mimo cyklus
  • bolesti před menstruací a při menstruaci
  • ovulační bolesti
  • bolestivý pohlavní styk
  • výtoky či záněty
  • výrazně nepravidelná menstruace
  • potíže se štítnou žlázou
  • snížené libido
  • neschopnost otěhotnět
  • neschopnost udržet plod
  • poruchy spánku

Konvenční medicína se tedy, dalo by se říct „logicky“, snaží v případě, že pacientka nějakou nerovnováhou trpí, chybějící hormon nebo hormony doplnit. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby skutečně tyto léky obsahovaly hormony biochemicky identické s hormony lidského těla. Jenže nejsou – jde o hormony syntetické, a tedy trochu odlišné od těch, které tělo tvoří samo. Navíc ne vždy jde o nerovnováhu způsobenou nedostatkem hormonů. Stále častěji v naší populaci jde o nadměrnou tvorbu hormonů, která se pak lékařsky řeší umělým přechodem nebo umělým navozením stavu podobnému v těhotenství.

Chemické prostředí v těle, už tak něčím narušené, je vystaveno dalšímu chemickému hormonálnímu působení. Očekáváte, že to vyřeší váš problém, ale ve skutečnosti ho to jen schová. Když nezaberou zvolené léky, lékař zpravidla zareaguje tak, že vám změní lék a do chemicky ovlivněného prostředí přidá pilulky s jinou recepturou. A když to nezabere, tak možná ještě několikrát, než zoufalá žena vezme řešení do vlastních rukou, nebo to vzdá a přijme svůj stav za nový normál – nezřídka je takové braní hormonů naordinováno „doživotně“. Vedlejší účinky a množství chemie v těle se tak roky kumulují.

Co ještě vnitřní prostředí ovlivňuje

Chci vás upozornit, že chemické prostředí vašeho těla ovlivňují i další léky na žaludek, na spaní, na psychiku, na odvodnění, na cholesterol, na překyselení, na bolesti, na alergie, antibiotika a další. Vždycky je pro tělo lepší se vyhnout těmto chemickým prostředkům, které narušují vaši vnitřní rovnováhu, a hledat příčiny zdravotního stavu ruku v ruce s případnou pomocí v přírodě. Zeptejte se samy sebe, zda užívané léky opravdu nezbytně nutně musíte mít, nebo by se dala hledat nějaká přírodní alternativa?

A ruku na srdce, ptá se vás váš gynekolog, zda některé z těchto léčiv neužíváte pravidelně? A to třeba i pravidelně každý měsíc 5 dní po dobu menstruace?

„Uvažovala jste někdy nad koktejlem, který si každý den v těle vytváříte, když berete HAK + lék na bolest nebo na spaní?“

Estrogenová dominance a nízká hladina progesteronu

Estrogen a progesteron jsou dva základní ženské hormony. Vzpomínáte na učivo ze základní školy?

Estrogen

Většina dnešní populace trpí nadmírou tvorby estrogenů (estradiolu), a to jak ženy, tak muži! Je to dáno životním prostředím, ve kterém naše civilizovaná populace žije. Stresory a toxiny, které na nás působí ze vzduchu (sem patří také aktivní i pasivní kouření), z vody, ze stravy plné polotovarů, z nedostatku pohybu či z kosmetiky (estrogeny se vstřebávají i kůží) a také stresy prožívané emočně zvyšují tvorbu estrogenů nebo estrogeny přímo obsahují (fytoestrogeny ve stravě). Tomuto stavu dr. J. R. Lee, z jehož studií čerpám, říká estrogenová dominance.

Progesteron

Progesteron tvoří ženské tělo ve vyšší míře po ovulaci. Jeho smyslem je chránit případné oplodněné vajíčko. Pokud ale k oplodnění nedojde, progesteron před menstruací zase klesá. Máte-li progesteronu už tak málo, je rozdíl mezi hladinou estrogenů a progesteronu v době od ovulace po menstruaci v takové disbalanci, že se to projevuje třeba citlivými prsy, otoky, únavou či jinými nespecifickými bolestmi v podbřišku.

Opět je nedostatek progesteronu v populaci mnohem víc rozšířen, než by se mohlo zdát. Je to dáno přemírou konzumace lepku, cukru a mléčných výrobků, které zhoršují vstřebávání vitaminů a minerálů ze stravy do těla. Tělo pak nemá látky nutné pro udržování hormonální hladiny.

Je to také dáno obrovským plošným a dlouhodobým nadužíváním hormonální antikoncepce už třeba u náctiletých dívek. Kolem roku 2007 užívala v ČR antikoncepci každá druhá žena v plodném věku1). Tělo po vysazení dlouhodobě užívané HAK nedokáže zpravidla plně naskočit a začít tvořit dostatečné množství progesteronu. Fakt je také ten, že ženské tělo tvoří progesteron postupem času stále méně a méně, což jde také proti posouvání věku, kdy ženy chtějí mít děti. Hormonální antikoncepce se navíc předepisuje jako „lék“ pro ženy s endometriózou, i když ještě nemají děti, a to často dlouhodobě. A to přes všechny již známé a mnoha studiemi doložené nežádoucí účinky!

1) Zdroj: Wikipedie Hormonální antikoncepce
(Doporučuji si tento článek přečíst – jsou v něm lékařsky ověřené informace, ale která žena o nich ví?)

Jak dostat hormony do harmonie?

Pokud vás teď mrazí a dáváte si pět a pět dohromady, určitě vás napadá otázka, co s tím? Jak se tedy navrátit k hormonální harmonii?

  1. První radou je: konzultujte všechna léčiva se svým lékařem a nenechte se uklidnit jeho tvrzeními, že to není podstatné. Žádejte více vyšetření stavu vašich jater, ledvin, mutací aj., které je možné snadno získat z krve. Zjišťujte svůj stav pravidelně, pokud už musíte nějaké léky dlouhodobě užívat. Žádný vedlejší efekt nestojí za to „mávnout nad ním rukou“. Ptejte se samy sebe, zda opravdu musíte? Co vám vaše intuice a tělo říká?
  2. V další řadě eliminujte co nejvíce stresorů ve svém životě. Dá se říct, že žádný z nich není méně nebo více důležitý. Jak probíhá chemický koktejl v těle, vám zvenku nikdo neřekne. Pro někoho je zásadní strava, pro jiného pobyt v přírodě, jindy je pro uzdravení zásadní opuštění toxického vztahu a návrat ke své sebe-hodnotě a sebe-vědomí. Opět hledejte odpověď u sebe. To, co vás nejvíc trápí (a taky je nejtěžší změnit), je třeba změnit nejvíc!
  3. Rozhodly jste se některé nebo všechny léky vynechat? Pak počítejte s dlouhou cestou detoxikace a očisty těla. Vyřazením stresorů ze svého životního stylu sice nenabíráte nové, ale tělo se „naloženého“ musí postupně také zbavovat. Detoxikace těla (jater, ledvin, střev…) je stejně důležitá jako psychohygiena.
  4. Hledejte podporu pro svou hormonální rovnováhu v přírodě. Já sama se obracím k živým a bio potravinám (brokolici, kapustě, květáku, zelí), a také k bylinám. Dostatečným pohybem umožňuji energii, aby se v těle hýbala a nestagnovala.

Mnoho dalších rad také sdílím ve třech webinářích Jak porozumět ženským hormonům. Jeden je věnován porozumění funkci hormonů v ženském těle, druhý je zaměřen na nedostatek progesteronu a možnosti jeho doplňování. Ve třetím se zaměřuji na konkrétní projevy nedostatku progesteronu, nadbytku estrogenu a jejich vzájemné nerovnováhy. V budoucnu plánuji webináře rozšířit o téma estrogenové dominance, protože se množí dezinformace o tom, že všechny fytoestrogeny jsou pro ženy prospěšné a není důvod se jim vyhýbat.

Ať jsou vám tyto informace k užitku a svítí vám na cestu k uzdravení.

S láskou
Vaše Gabriela

Mou vášní jsou bylinky, které sama pěstuji, sbírám a připravuji z nich tinktury a další bylinné přípravky. Specializuji se na ženské zdraví a hormonální rovnováhu. Sama jsem překonala endometriózu, kterou lékaři označovali za nevyléčitelnou, a nyní pomáhám ženám na jejich cestě ke zdraví a vysněnému těhotenství. Důležitou součástí mé práce je spolupráce s lékaři, která zajišťuje komplexní přístup – vzájemně se doplňujeme, aby ženy dostaly tu nejlepší možnou péči. Jsem také autorkou doplňku NaturEndo, navrženého pro podporu hormonální harmonie u žen.

Zůstaňte v obraze o všem, co pro vás připravujeme – od novinek a akcí až po užitečné články a tipy, které vám mohou pomoci na cestě ke zdraví. Klikněte na tlačítko a nic vám neunikne.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů