Účinnost bylin na hormonální nerovnováhu

V dnešní době si každá žena může na internetu vyhledat byliny, které se doporučují na hormonální nerovnováhu. V tomto článku bych vás chtěla informovat o tom, co je dobré vzít v potaz, abyste předešly tomu, že vám byliny nebudou působit, nebo že dokonce váš stav zhorší.

Jaké potíže chcete bylinami řešit?

Nejprve je dobré zvážit, jaké ženské potíže máte a jak jste došla k tomu, že jsou způsobeny hormonální nerovnováhou? Je totiž velký rozdíl, pokud jste mladá dívka, která se slaďuje se svým menstruačním cyklem, nebo žena, která po mnoha letech vysadila HAK a menstruace není ideální, zda jste po porodu/kojení, nebo je vám 35/40+ a cítíte, že se menstruační cyklus začíná měnit s věkem a příchodem pre/menopauzy. Můžete se o hormonální nerovnováhu začít zajímat také díky diagnóze, např. primární neplodnost, PCOS, myomy, cysty, adenomyoza či endometrióza. Každou z těchto diagnóz či potíží provází jiná hormonální nerovnováha. Proto nelze na vše použít tutéž „tradiční“ bylinu.

Už jen když to takto vypíšu, je vidět, že je to opravdu velká škála potíží.

Ne všichni bylinkáři a terapeuté se specializují na ženské potíže

Proto považuji za nutné zdůraznit, že je opravdu velmi málo lidí – bylinkářů, kteří se specializují na účinky bylinek pro ženy. Na to, jak působí na menstruaci a celý cyklus, jak ovlivňují hormonální systém v životě ženy od dospívání až po menopauzu. K tomu je třeba také zvážit to, že onemocnění jako endometrióza, PCOS a další hormonální disbalance jsou nemoci posledních několika desítek let a teprve v poslední době se jim věnuje více pozornosti a výzkumů.

Pro dřívější bylinkáře byl zásadní symptom, např. neplodnost, síla menstruačního krvácení a podle toho volili bylinu. V dnešní době se mohou fytoterapeuté opřít o lepší výsledky lékařských testů apod. a tím mohou zvolit bylinu mnohem vhodnější. Ať už půjde o

  • bylinu přímo či nepřímo působící na hormonální hladinu, nebo
  • bylinu, která působí na gynekologický problém bez přímého vlivu na hormony.

Proč se informace o bylinách tolik liší?

Informace bylinkářů se vždycky lišily a vždycky se budou lišit. My všichni, kteří jsme s bylinami nějak propojení, tak s bytostmi rostlin máme samozřejmě každý ten svůj vztah a každý vnímáme jejich pomoc po svém. A je to v pořádku.

Další potíž přináší neustálé přepisování informací počínaje starými herbáři, přes přepisy lidí, kteří vůbec bylinám nerozumí a jen si zjednodušují terminologii, až po překlady ze zahraniční literatury, ve které se také velmi snadno různé pojmy zamění.

Často se setkávám např. s tím, že lidé nedokáží rozlišit rozdíl mezi tím, zda bylina svým působením „něco“ reguluje, podporuje, nebo snižuje/zastavuje. Je mnoho bylin, které mají schopnost v těle velmi inteligentně rozeznat, co je potřeba pro navrácení rovnováhy. Pokud je vhodné, aby se zvýšením krvácení tělo očistilo, podpoří to; pokud jiné ženě pomůže do rovnováhy zmírnění krvácení, pak bude stejná bylina krvácení snižovat. Takovému působení se říká regulace, případně adaptace. Ale je mnoho bylin, které působí tak, že např. ono menstruační krvácení vždy zvyšuje (třeba proto, že zvyšuje nárůst děložní sliznice).

Proto je vhodné si informace o bylinách ověřovat z více zdrojů, pokud už si je zjišťujete sami.

Přes všechny vědecké poznatky je velkým spojencem bylinkáře intuice

Tělo je bezesporu komplexní systém včetně prostředí, ve kterém se nachází. Nejde roboticky vybrat něco, pojmenovat to a říct např.: Na zánět močového měchýře vždy použij bylinu B. Ani bylinkářka, zkušená porodní bába apod. to takhle neudělá. Zváží i spoustu dalších okolností, o kterých vám neřekne. Prostě jí proběhnou hlavou a kdyby třeba zjistila, že zároveň máte už určitý věk, nebo jste těhotná, nebo trpíte na xy, tak vybere bylinu jinou, nebo přidá něco dalšího.

Je to o zkušenostech v kombinaci s intuicí, která vede k pocitům na něž je třeba reagovat. Proto vám dva bylinkáři nepřipraví stejnou směs, ani pravděpodobně nedoporučí stejnou bylinu. A proto muž bylinkář nikdy nebude mít osobní zkušenost s ženskými bylinami, vždy bude jen zprostředkovaná.

Dezinformace kolem fytoestrogenů

Nepřesnost v terminologii kolem bylin, které působí na hormonální systém (typicky ženský) je na internetu také závratná. Je to možná dáno historicky, kdy jako první byly známy účinky bylin (fyto) na estrogeny v těle. Proto se těmto látkám začalo říkat fytoestrogeny = rostlinné látky působící podobně jako estrogeny.

Ne všechny byliny působící na hormony v těle jsou fytoestrogenní.

V současnosti už ale víme, že v ženském těle je kromě estrogenu (estradiolu) také hormon progesterontestosteron. A i říše bylin nabízí účinné látky působící na hladinu progesteronu či testosteronu, nebo dokonce dalších hormonů, které s vyrovnáváním pohlavních hormonů souvisí. Laická veřejnost ale na internetu často všechny tyto bylinné/fyto látky stále nepřesně označuje jako „fytoestrogeny“, přesto, že na zvyšování estrogenů vůbec nemusí působit. A to bohužel i výrobci nebo prodejci potravinových doplňků a preparátů s těmito bylinami 😧

Byliny, které mají fytoprogesteronové účinky či účinky na testosteron jsem přehledně sestavila do příručky Užívání bylin vědomě i účinně (již není k prodeji).

Rozhodnete-li se pro bylinu, u které se udává účinek na harmonizaci hormonální hladiny, mělo by být vaší prioritou si zjistit, zda látky působí podobně jako hormon estrogen, nebo jako progesteron, případně působí jinak na celý řetězec tvorby hormonů. Protože tělo si nejprve z cholesterolu tvoří progesteron, který je následně přetvářen v testosteron a estrogeny. Kdekoliv v tomto řetězci tvorby hormonů mohou byliny působit. Záleží pak na tom, jakou konkrétní bylinu zvolíte a jaké hormony chcete balancovat.

Jsou vůbec všechny fytoestrogeny špatné?

Dříve se předpokládalo a možná jsem v začátcích svého zkoumání těchto látek předpokládala i já, že všechny fytoestrogeny působí na zvyšování hladiny estrogenu (estradiolu) v těle. Postupné výzkumy posledních let ukazují, že fytoestrogenů je několik druhů a takto zvyšující účinek mají jen některé z nich. Jsou to zejména ty, které nedoporučuji konzumovat: sója, cizrna, vojtěška, jetel, jeřáb ptačí.

Ne všechny fytoestroegeny působí na zvyšování hladiny estrogenu (estradiolu)!

V naší stravě je také řada potravin rostlinného původu, které obsahují fytoestrogeny – lignany. Jsou např. v celozrnných výrobcích, rýži, čočce, ale i v mnoha druzích zeleniny. Jejich působení je adaptogenní – pomáhá tělu dostávat hormony estrogeny do rovnováhy. Známým zástupcem lignanů je lněné semínko, které právě působí adaptogenně a u většiny žen při pravidelné konzumaci v těle působí na snižování hladiny estrogenů a odbourávání estradiolu z těla.

Já uznávám, že je to opravdu náročné se v takové spoustě protichůdných informací vyznat.

Často mi chodí ženy do poradny s bylinami na hormonální rovnováhu z TČM, nebo z ajurvédy a popisují zhoršující se projevy endometriózy, bolestí, rostoucích cyst, apod. Téměř vždy jsou tyto byliny určeny na harmonizaci poklesu hormonů v menopauze, což ale vůbec není totéž jako nerovnováha, kterou má žena s endometriózou.

Já sama si obzory neustále rozšiřuji a dostávají se ke mně stále nové byliny s hormonálním působením. Dohledávám pak jejich účinné látky, studie, nebo kazuistiky a často i na sobě a blízkých ženách ověřuji, jak působí.

Pokud si nejste bylinou jisté, raději se těm s hormonálním působením vyhněte a využijte bylin bezpečných, působících celostně a do hloubky, protože i ty působí skvěle a mohou vést k řešení velké části vašich potíží.

S úctou
Vaše Gabriela 

© Veškerá práva na uvedené informace jsou vyhrazena - více informací viz Prohlášení o autorských právech. Děkuji Vám, že spolu s citací uvádíte i odkaz na zdroj informací na mém webu www.gabrielatuatti.cz.

Gabriela Tuatti
Mou láskou jsou bylinky, které sama pěstuji, sbírám a připravuji z nich tinktury a jiné bylinné přípravky. Zaměřuji se především na ženské zdravotní problémy. Sama jsem překonala podle lékařů nevyléčitelnou nemoc zvanou endometrióza a nyní provázím ženy na jejich cestě ke zdraví a vysněnému těhotenství např. na pobytech na ostrově Gozo. Jsem také autorkou doplňku NATUR ENDO pro harmonizaci ženského hormonálního cyklu.

Chcete dostávat pravidelně informace o nových článcích na blogu? Klikněte na tlačítko a žádná novinka vám neuteče.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů