Na legendární pobyt pro ženy na ostrově GOZO zbývá poslední volné místo! Odlétáme 6.6.
V průběhu letní online školy jsme si opravdu poctivě posvítily na užívání bylinek zejména pro ženy s nemocemi lůna. Z dotazů nejvíc vyplynulo, že téma přípravy bylinkového čaje/nálevu je pro vás opravdu opředené mnoha mýty. Dva správné postupy jsem popsala už v Bylinkových mýtech I. Pokud si nejste jistí, jak na to, raději si přečtěte článek znovu.
Když už se vám podaří čaj připravit správně, tak jeho pravidelným užíváním získáte z bylinek max. 30 % jejich účinných látek. Záleží to zejména na tom, v jakém stavu jsou vaše střeva. Pokud jsou zanešená třemi bílými jedy (lepkem, cukrem a laktózou), tak se míra vstřebatelnosti účinných látek z bylin rapidně snižuje. Tím vám možná dávám vysvětlení, proč zrovna vám „čaje nefungují“.
Mnohem více účinných látek získáte z bylin naložených v oleji, nebo v alkoholu (tinktury). Zároveň s tím byste ale měli odlehčit svým střevům a zaměřit se také na stravu.
Opravdu často mi píšete nebo voláte kvůli tomu, jestli bych vám nedoporučila nějakou bylinkovou směs na potíže s menstruací, s endometriózou, na klimakterické obtíže, na ekzémy, atd. atd. Nedoporučila. Nezlobte se na mě, ale čím déle fytoterapii dělám, tím víc vidím, že klíčové je, aby se klient se svým fytoterapeutem setkal osobně a aby si promluvili o potížích, které má bylinná směs řešit, o délce obtíží, souvislosti se stravou a celkovým životním stylem. Jedna bylina může být pro někoho dobrá a pro druhého ne. A teď si představte, že jich máte v pytlíku třeba pět. A to se ještě můžou ovlivňovat navzájem.
Mnohem lepší je užívání jednoho druhu byliny po nějakou dobu (aspoň 14 dní) a sledování, jak vám to dělá nebo nedělá dobře. Po této době si můžete dát pár dní pauzu a přidat si pak další bylinu a opět aspoň dva týdny sledovat účinky další bylinky. Výběr bylin nechte na intuici a na tom, která vás přitáhne. Tak získáte tu nejlepší směs pro sebe. Věřte mi:
každý z vás je sám sobě nejlepším bylinkářem a terapeutem, jen vám to nikdy nikdo neřekl a tak tomu nevěříte.
Poslední mýtus pro tento článek je o našich lokálních bylinkách, které má každý na dosah – o maliníku, ostružiníku a jahodníku.
V souvislosti s endometriózou se ke mně často dostává mýtus, že maliník je zdroj estrogenu a pro endometričky není vhodný. Maliník je bylina, která kontroluje vylučování progesteronu a estrogenu z těla. Proto naopak je vhodný k vyvážení ženských hormonů, pokud jsou v nerovnováze.
Dokonce o maliníku chodí takové pomluvy, že se nesmí v těhotenství jindy, než těsně před porodem. Já jsem pila maliník celé těhotenství, protože jsem cítila, že mi to dělá dobře. A bylinková dula Jana Urbánková mě ujistila, že s tím není vůbec žádný problém.
Maliník, ostružiník i jahodník jsou úžasné byliny pro ženy. Není důvod se jich bát. Pokud si chcete nacítit bylinky pro sebe, dozvědět se více o těch, které jsou vhodné pro ženy s nemocemi lůna přidejte se do online kurzu o Bylinkách.
S úctou
Vaše Gabriela
© Veškerá práva na uvedené informace jsou vyhrazena - více informací viz Prohlášení o autorských právech. Děkuji Vám, že spolu s citací uvádíte i odkaz na zdroj informací na mém webu www.gabrielatuatti.cz.
Chcete dostávat pravidelně informace o nových článcích na blogu? Klikněte na tlačítko a žádná novinka vám neuteče.