✈️ Na legendární pobyt pro ženy na ostrově GOZO zbývá poslední volné místo! Odlétáme 6.6. ✈️

Bylinkové mýty II.

V průběhu letní online školy jsme si opravdu poctivě posvítily na užívání bylinek zejména pro ženy s nemocemi lůna. Z dotazů nejvíc vyplynulo, že téma přípravy bylinkového čaje/nálevu je pro vás opravdu opředené mnoha mýty. Dva správné postupy jsem popsala už v Bylinkových mýtech I. Pokud si nejste jistí, jak na to, raději si přečtěte článek znovu.

Bylinkové čaje jsou nejúčinnější způsob užívání bylin

Když už se vám podaří čaj připravit správně, tak jeho pravidelným užíváním získáte z bylinek max. 30 % jejich účinných látek. Záleží to zejména na tom, v jakém stavu jsou vaše střeva. Pokud jsou zanešená třemi bílými jedy (lepkem, cukrem a laktózou), tak se míra vstřebatelnosti účinných látek z bylin rapidně snižuje. Tím vám možná dávám vysvětlení, proč zrovna vám „čaje nefungují“.

Mnohem více účinných látek získáte z bylin naložených v oleji, nebo v alkoholu (tinktury). Zároveň s tím byste ale měli odlehčit svým střevům a zaměřit se také na stravu.

Univerzální bylinné směsi

Opravdu často mi píšete nebo voláte kvůli tomu, jestli bych vám nedoporučila nějakou bylinkovou směs na potíže s menstruací, s endometriózou, na klimakterické obtíže, na ekzémy, atd. atd. Nedoporučila. Nezlobte se na mě, ale čím déle fytoterapii dělám, tím víc vidím, že klíčové je, aby se klient se svým fytoterapeutem setkal osobně a aby si promluvili o potížích, které má bylinná směs řešit, o délce obtíží, souvislosti se stravou a celkovým životním stylem. Jedna bylina může být pro někoho dobrá a pro druhého ne. A teď si představte, že jich máte v pytlíku třeba pět. A to se ještě můžou ovlivňovat navzájem.

Mnohem lepší je užívání jednoho druhu byliny po nějakou dobu (aspoň 14 dní) a sledování, jak vám to dělá nebo nedělá dobře. Po této době si můžete dát pár dní pauzu a přidat si pak další bylinu a opět aspoň dva týdny sledovat účinky další bylinky. Výběr bylin nechte na intuici a na tom, která vás přitáhne. Tak získáte tu nejlepší směs pro sebe. Věřte mi:

každý z vás je sám sobě nejlepším bylinkářem a terapeutem, jen vám to nikdy nikdo neřekl a tak tomu nevěříte.

Maliník je estrogenní

Poslední mýtus pro tento článek je o našich lokálních bylinkách, které má každý na dosah – o maliníku, ostružiníku a jahodníku.

V souvislosti s endometriózou se ke mně často dostává mýtus, že maliník je zdroj estrogenu a pro endometričky není vhodný. Maliník je bylina, která kontroluje vylučování progesteronu a estrogenu z těla. Proto naopak je vhodný k vyvážení ženských hormonů, pokud jsou v nerovnováze.

Dokonce o maliníku chodí takové pomluvy, že se nesmí v těhotenství jindy, než těsně před porodem. Já jsem pila maliník celé těhotenství, protože jsem cítila, že mi to dělá dobře. A bylinková dula Jana Urbánková mě ujistila, že s tím není vůbec žádný problém.

Maliník, ostružiník i jahodník jsou úžasné byliny pro ženy. Není důvod se jich bát. Pokud si chcete nacítit bylinky pro sebe, dozvědět se více o těch, které jsou vhodné pro ženy s nemocemi lůna přidejte se do online kurzu o Bylinkách.

S úctou
Vaše Gabriela

© Veškerá práva na uvedené informace jsou vyhrazena - více informací viz Prohlášení o autorských právech. Děkuji Vám, že spolu s citací uvádíte i odkaz na zdroj informací na mém webu www.gabrielatuatti.cz.

Gabriela Tuatti
Mou láskou jsou bylinky, které sama pěstuji, sbírám a připravuji z nich tinktury a jiné bylinné přípravky. Zaměřuji se především na ženské zdravotní problémy. Sama jsem překonala podle lékařů nevyléčitelnou nemoc zvanou endometrióza a nyní provázím ženy na jejich cestě ke zdraví a vysněnému těhotenství např. programem Zdravá žena. Jsem také spolu-autorkou Online školy Láskou lůno léčiti pro ženy s endometriózou a dalšími nemocemi lůna.

Chcete dostávat pravidelně informace o nových článcích na blogu? Klikněte na tlačítko a žádná novinka vám neuteče.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů