Příchod letních měsíců v mé poradně a v e-mailových dotazech vždy spolehlivě poznám podle toho, že se zvýší počet dotazů na to, jak řešit různé výtoky a urogenitální pálení, svědění, či bolesti. Nepříjemné potíže se svěděním, pálením a řezáním buď přímo v pochvě, nebo v oblasti močového měchýře a trubice se opravdu v létě objevují častěji. Zaskočit mohou i ženy, které jinak na výtoky netrpí. Pokud nechcete hned běžel k lékaři, nebo do lékárny a chcete potíže vyřešit bez chemie, obracíte se pak na mě o naturoterapeutickou radu.
V tomto článku shrnu to, co v takovém případě považuji za důležité zmínit.
Nejdřív musím připomenout, že poševní prostředí je evolučně vybaveno na to, že se v něm během života ženy může vyskytnout mnoho patogenů (bakterií, virů, hub apod.). Pochva je obsazena tisíci různými druhy mikroorganizmů a k udržování vyváženého prostředí má svou samočisticí schopnost. Využívá k tomu zejména kyselé poševní pH. Kyselé prostředí je tedy odrazem zdravého poševního mikrobiomu.
Když je poševní prostředí jednorázově narušeno a žena je jinak zdravá, nic se nestane. U zdravé ženy se kyselé prostředí samo obnoví. Pokud ale nemáte v pořádku trávení, trpíte často nemocemi, zatěžujete tělo stresem, vystavujete ho chemii v podobě drogerie a nevhodných menstruačních pomůcek, pak návrat k přirozenému pH v pochvě může trvat déle, nebo bez dalšího vnějšího zásahu není možný. Prostředí v pochvě také úzce souvisí s prostředím ve střevech!
Nejsem gynekolog, takže přehled nebude úplný. Také neumím podle vámi popsaných vnějších příznaků určit, kdo nebo co za vašimi potížemi stojí. Pokud to potřebujete vědět přesně, bez rozboru od lékaře se neobejdete.
Pokud se ale s tímto problémem setkáváte zřídka, zkusím pro vás jednotlivé potíže zjednodušeně rozdělit:
Záměrně nezmiňuji pohlavně přenosné choroby, či jiné exotické potíže, které si můžete přivézt třeba ze zahraničí. V případě takové situace bych neriskovala a navštívila lékaře.
Také chci připomenout, že výtok, který nesvědí a nedoprovází ho jiný nepříjemný projev, je přirozený. Může se lišit v různých fázích cyklu a nebo může být projevem samočištění pochvy.
K řešení nenadálých akutních potíží mám pro vás recept, který jsem získala od báječné porodní asistentky Kristiny Zemánkové. Potřebujete k němu min. ½ litru bio jablečného octa a 1 stroužek česneku. Oloupaný stroužek naložte na 12-24 hodin do octa. Poté jej vyjměte a připravte si sedací koupel.
Do vlažené vody v lavoru, dětské vaničce, nebo ve vaně nalijte čtvrt litru octa, ve kterém se maceroval česnek. Voda nesmí být horká, aby nedošlo k přehřátí pánve. Zůstaňte v koupeli ponořená až po ledviny asi 20 minut a snažte se při tom vtahovat vodu do pochvy a uvolňovat. Můžete si s lůnem i promluvit a zjistit tak, proč reaguje těmito potížemi.
Po koupeli se zabalte do ručníku, aby hned nedošlo k náhlé změně teploty a zůstaňte ještě odpočívat.
Důležité je opakovat koupel min. 2x denně, a aspoň ještě jeden den poté, co potíže odezní. A pokud se zlepšení nedostaví, je samozřejmě třeba navštívit lékaře.
Rozhodně nevyplachujte pochvu přímo tímto octem! Došlo by k přílišnému vychýlení rovnováhy pH v pochvě a nekontrolovatelnému množení bakterií.
Tyto sedací koupele je možné dělat i v těhotenství.
Samozřejmě je lepší akutním potížím předcházet nošením vhodného prodyšného prádla. Léto je také skvělé na chození bez prádla a přirozené „větrání“ lůna. Podpoříte tím svou ženskou energii.
Po koupání v chlorovaném bazéně i v přírodním koupališti, dokonce i u moře je vhodné vyměňovat mokré plavky za suché. Zvlášť pokud už se u vás potíže v minulosti objevily.
S úctou
Gabriela
© Veškerá práva na uvedené informace jsou vyhrazena - více informací viz Prohlášení o autorských právech. Děkuji Vám, že spolu s citací uvádíte i odkaz na zdroj informací na mém webu www.gabrielatuatti.cz.
Chcete dostávat pravidelně informace o nových článcích na blogu? Klikněte na tlačítko a žádná novinka vám neuteče.